4 Ocak 2013 Cuma

İşverenin Dayanamadığı ‘’Kamu Spotu’’


İşverenin Dayanamadığı ‘’Kamu Spotu’’

Özel sektörde çalışıp ücretinden başka geliri olmayan kişiler için işsizlik büyük bir risktir.

Hatta geçtiğimiz günlerde bende izler bırakan; babamın işsiz kalıp, yedi ay iş arayıp, işi bulduğu ertesi günü emekliliğime şu kadar kaldı hesaplamalarını, evli ve iki çocuklu biri için uzun olan işsiz kaldığı dönemi işsizlik ödeneklerinin de yardımıyla atlattığımızı anlatmıştım.

 Gerçekten işsizlik sigortası ülkemizde bu kadar işsiz varken çok önemli bir ödenek.( Kayıt dışı istihdam oranı %40ken, bu ödeneği almak için çok önemli şartların olmasını katsak bile) Çünkü özellikle evliyseniz ve birde çocuğunuz varsa kabul edebileceğiniz ücrette iş bulmayı aramak gibi bir lüksünüz kalmıyor. Çok daha düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Ama en azından bu ödenekle ‘’temel ihtiyaçları karşılarım’’ ne de olsa deyip, iş arama süresini uzatabiliyorsunuz. İşverense akşam eve ne yemek götürebilirim, şu kadar kişiye bakmak zorundayım düşüncesi olmadığından çok sabırlı davranabiliyor. İşçiye verdiği ücretler onun için maliyet olup, karlılığını düşürdüğü için teklif ettiği düşük ücreti kabul eden işçiyi bulana kadar bekleyebiliyor. Ne de olsa karlılık onun için en önemli şey.

Tamda karlılık demişken işverenlerin kesinlikle tahammül edemediği bir kamu spotundan bahsetmek istiyorum. Öyle sigara, obezite gibi dakika başı çıkmayan ki çoğumuzun, televizyonlarda gece kimsenin izlemediği saatlerde yayınlandığı için hiç görmediği İşKurla ilgili bir reklam.

Ülkemizde pasif olarak uygulanan politikalar; işsizlikle ilgili sigorta ödemeleri, işsizlik yardımı dışında birde işsizliğin asıl sebebini çözmeye çalışan aktif politikalar da uygulanıyor. Bunların başında da İşKur’un yaptıklarını sayabiliriz.

Nedense bu kadar işsizimiz olmasına rağmen İşKur hakkında pek bilgimiz yoktur. İşKur, artık eskiden olduğu gibi sadece iş arayan ve işçi arayanları bir araya getirmekle kalmıyor. İş arayan vatandaşa; 6 ay boyunca, nerdeyse 100 farklı çeşit mesleki eğitim programından, uygun eğitimi veriyor. ‘’Şu iş sahalarının önünü açık, bunlara yönelebilirsiniz.’’ Diyerek, danışmanlık yapıyor.  Geldiği her gün için 20 lira ücret veriyor. Staj yaptırıp, kamuda istihdam olanağı sunuyor. Özel sektörde, ilk defa kendi bünyesinde yetiştirdiği kişi çalışacaksa da 4 yıllık sosyal güvenlik primlerini karşılıyor…

Peki neden ülkemizde bu kadar işsiz varken ve böyle fırsatlar varken halkımız daha çok bilgilendirilmiyor, sorusu direk akla geliyor.

Sadece kendi çıkarlarını düşünen işveren belki de verdiği ücreti kabul etmeyecek kadar süre verebildiğinden, tek amacı karlılık olduğundan ücretli çalışan bilgilensin istemiyor.

1 dakika 8 saniyelik video (http://www.youtube.com/watch?v=BxzmYjp_nws ), gece kimsenin izlenmediği saatlerde yayınlanıyor.      

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder